Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Bóg ojciec i Jezus chrystus
(2018-06-17, 05:44 PM)Eliahu napisał(a): I tu taki cytat:
Cytat:Bóg nie jest człowiekiem, aby nie dotrzymał słowa Ani synem człowieczym, aby żałował.
-4 mojżeszowa 23:19

Teraz czekam na pokrętne interpretacje chrześcijan wyjaśniające dlaczego należy to rozumieć tak, że jednak Bóg jest człowiekiem i synem człowieczym. Ewentualnie na jakieś przekłamane tłumaczenia.  Wink .

Znaczy standardowe wyjaśnienie jest akurat proste. Dla chrześcijan Bóg stał się człowiekiem, ale nie zawsze nim był.

Ale ponieważ każdy kij ma dwa końce, ten werset mi przypomina o innej ciekawostce...

Rdz 6:5-6 napisał(a):Kiedy zaś Pan widział, że wielka jest niegodziwość ludzi na ziemi i że usposobienie ich jest wciąż złe, żałował, że stworzył ludzi na ziemi, i zasmucił się.

Teraz czekam na pokrętne interpretacje rabinów, itd. itp. Tongue
Odpowiedz
@mateusz
Cytat:Znaczy standardowe wyjaśnienie jest akurat proste. Dla chrześcijan Bóg stał się człowiekiem, ale nie zawsze nim był.
To fakt, chrześcijanie tak wierzą. Problem w tym, że wierzą też, że "Syn Człowieczy" w wizji Daniela te był Jezus a to było setki lat przed tym jak Jezus chodził po ziemi. Wygląda więc na to, że był on "Synem Człowieczym" już wcześniej.

Cytat:Teraz czekam na pokrętne interpretacje rabinów, itd. itp. Tongue
Rabini, podobnie jak Katolicy uważają, że Biblii nie należy samemu interpretować tylko przyjmować interpretację rabiniczną. (lub katolicką w przypadku katolików)
A rabini mówią, że za każdym razem kiedy mowa jest o 'ręce Boga', 'plecach Boga', 'Bogu żałującym', 'Bogu wesołym' jest to figura literacka mająca przypisać Bogu ludzkie cechy po to aby człowiek mógł zrozumieć jaka jest relacja Boga do jego czynów.

Protestanci z kolei twierdzą, że opierają się o "Tylko Pismo" a w rzeczywistości każdy kościół z czasem tworzy swoją własną tradycję i kolekcje książek z interpretacjami (taki jakby Talmud) i de-facto te interpretacje są zawsze stawiane wyżej niż sama Biblia. W skrajnych przypadkach każdy pastor jest jakby papieżem a w ekstremalnie skrajnych każdy chrześcijanin jest sam dla siebie papieżem.
Odpowiedz
(2018-06-17, 05:44 PM)Eliahu napisał(a): @mateusz
Cytat:Tak jest tylko, jeśli te dwie opcje się wykluczają. Np. można bez problemu być 100% mężczyzną i 100% Żydem, prawda? Tongue
Bycie mężczyzną i Żydem to kwestie zero-jedynkowe, albo się jest mężczyzną albo nie. Tak samo Żydem albo się jest albo nie. Nie można być mężczyzną w 38%. Dlatego po co pisać "100%" skoro można napisać "1".
Ale zgoda - warunkiem jest czy bycie Bogiem i człowiekiem się wyklucza.
I tu taki cytat:
Cytat:Bóg nie jest człowiekiem, aby nie dotrzymał słowa Ani synem człowieczym, aby żałował.
-4 mojżeszowa 23:19

Teraz czekam na pokrętne interpretacje chrześcijan wyjaśniające dlaczego należy to rozumieć tak, że jednak Bóg jest człowiekiem i synem człowieczym. Ewentualnie na jakieś przekłamane tłumaczenia.  Wink .

Postaram się odpowiedzieć  Big Grin . 4 mojżeszowa 23:19 Była pisana wtedy kiedy Bóg jeszcze nie był człowiekiem. Polecam zobaczyć mój 2 wątek o trójcy świętej tam rozwijam tą myśl. Jest to dosyć proste wytłumaczenie a nie pokrętne ani przekłamane. Pozdrawiam  Wink
Odpowiedz
Kiedy Bóg stał się człowiekiem?
Odpowiedz
Rdz 6:5-6 napisał(a):Kiedy zaś Pan widział, że wielka jest niegodziwość ludzi na ziemi i że usposobienie ich jest wciąż złe, żałował, że stworzył ludzi na ziemi, i zasmucił się.

Kiedy czytam ten fragment nieodzownie nasuwa mi się myśl, że Bóg w tym momencie nie tylko ujawnia swoje uczucia, ale też przyznaje się do błędu.
Być może naciągam ten tekst, ale trudno mi tego tak nie zrozumieć.

At Eliahu
O ile mi wiadomo chrześcijanie różnią się w podejściu do preegzystencji Jezusa. Wystarczy wpisać w Wikipedii hasło "preegzystencja Jezusa". W zasadzie dyskusja o tym kiedy Jezus został stworzony (i czy w ogóle!!) trwa od wieków.
Możesz przytoczyć tę wizję z objawienia Daniela?
Odpowiedz
(2018-06-17, 08:53 PM)Przemeks napisał(a):

Kiedy czytam ten fragment nieodzownie nasuwa mi się myśl, że Bóg w tym momencie nie tylko ujawnia swoje uczucia, ale też przyznaje się do błędu.

Jest kilka więcej takich fragmentów, możesz sobie poszukać. Mój ulubiony to Wj 32:9-14.

Cytat:I jeszcze powiedział Pan do Mojżesza: "Widzę, że lud ten jest ludem o twardym karku. Zostaw Mnie przeto w spokoju, aby rozpalił się gniew mój na nich. Chcę ich wyniszczyć, a ciebie uczynić wielkim ludem".  Mojżesz jednak zaczął usilnie błagać Pana, Boga swego, i mówić: "Dlaczego, Panie, płonie gniew Twój przeciw ludowi Twemu, który wyprowadziłeś z ziemi egipskiej wielką mocą i silną ręką? Czemu to mają mówić Egipcjanie: W złym zamiarze wyprowadził ich, chcąc ich wygubić w górach i wygładzić z powierzchni ziemi? Odwróć zapalczywość Twego gniewu i zaniechaj zła, jakie chcesz zesłać na Twój lud. Wspomnij na Abrahama, Izaaka i Izraela, Twoje sługi, którym przysiągłeś na samego siebie, mówiąc do nich: "Uczynię potomstwo wasze tak liczne jak gwiazdy niebieskie, i całą ziemię, o której mówiłem, dam waszym potomkom, i posiądą ją na wieki"". Wówczas to Pan zaniechał zła, jakie zamierzał zesłać na swój lud.

Bóg najpierw mówi Mojżeszowi, że zmienił zdanie i jednak pozabija wszystkich Izraelitów i znajdzie sobie nowy naród wybrany. Potem jednak daje się przekonać, że to zły pomysł, bo przecież co Egipcjanie powiedzą, a poza tym inna była umowa Big Grin

Na logikę są dwie opcje: albo całość była zaplanowaną próbą i Bóg okłamał Mojżesza, mówiąc mu, że chce wymordować Izraelitów... albo faktycznie dał się przekonać i zmienił zdanie.

Cytat: O ile mi wiadomo chrześcijanie różnią się w podejściu do preegzystencji Jezusa. Wystarczy wpisać w Wikipedii hasło "preegzystencja Jezusa". W zasadzie dyskusja o tym kiedy Jezus został stworzony (i czy w ogóle!!) trwa od wieków.

Chodzi o wcielenie, nie o preegzystencję. To jeszcze co innego. To już jest dyskusja przy założeniu, że nie był stworzony i że istniał zawsze.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Wcielenie
Odpowiedz
Chciałbym powiedzieć, że ten wątek jest niepełny. Zobaczcie mój wątek o nazwie "Trójca święta" jest on dopełnieniem tego wątku {z poprawionymi błędami}
Odpowiedz
Cytat:Na logikę są dwie opcje: albo całość była zaplanowaną próbą i Bóg okłamał Mojżesza, mówiąc mu, że chce wymordować Izraelitów... albo faktycznie dał się przekonać i zmienił zdanie.
W zasadzie to czekam na odpowiedź od Eliahu, ale dzięki za zabranie głosu.  Smile
Zauważ, że w dialogu Abrahama z Jahwe, Bóg jakby ustępuje, lecz ostatecznie i tak decyzja którą Bóg podjął została wykonana.
Trzeba tutaj podkreślić, że Izrael już był zagrożony jako naród, np. podczas 2 wojny światowej. A może jest tak, że pomimo usilnych starań rozmówców Jahwe, On i tak stawia na Swoim?
Cytat:Chodzi o wcielenie, nie o preegzystencję. To jeszcze co innego. To już jest dyskusja przy założeniu, że nie był stworzony i że istniał zawsze.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Wcielenie
At Eliahu napisał, że chrześcijanie wierzą we wcielenie. Chciałem go naprostować, że nie wszyscy.
Odpowiedz
Cytat: Zauważ, że w dialogu Abrahama z Jahwe, Bóg jakby ustępuje, lecz ostatecznie i tak decyzja którą Bóg podjął została wykonana.

Ale tutaj tekst nam wprost mówi, że:

Cytat:Wówczas to Pan zaniechał zła, jakie zamierzał zesłać na swój lud.

Inna sprawa, że nie chciałbym żyć pod Bogiem, który 3000 lat po fakcie przypomina sobie, że w sumie to miał wymordować mój naród Wink
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości