Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
A Luter był gruby i śmierdział!
#1
Big Grin 
I wcale nie miał na nazwisko Luter! Oj nie! On tu się zupełnie inaczej kiedyś nazywał i zmienił nazwisko... Chcecie wiedzieć jak na prawdę miał na nazwisko Luter? Ten ksiądz wam wyjaśni:

https://youtu.be/Fvbt1SrWmes?t=32m17s

Big Grin

Rozśmieszył mnie strasznie, nic dziwnego, że zdobył tytuł proboszcza roku w sondzie smsowej Big Grin

I ten sam ksiądz o Żydach! Żydzi to wcale nie Żydzi!

https://youtu.be/Fvbt1SrWmes?t=27m2s
Odpowiedz
#2
Nie rozumiem co w tym jest śmiesznego.
Czy ten ksiądz powiedział coś co nie jest prawdą?
Odpowiedz
#3
Śmieszne jest konkretnie to, że nie odwołuje się do poglądów czy nauk Lutra tylko atakuje go ad personam na poziomie ucznia z podstawówki.

btw. śmiesznie też co mówi o Żydach - wszystko zależy od tłumaczenia Big Grin : https://youtu.be/Fvbt1SrWmes?t=27m2s
Odpowiedz
#4
No fakt, co do Żydów to bredzi.

Jednak to co powiedział o Lutrze to chyba jednak w większości jest prawda o czym pisał nawet sam Luter. A co do jego poglądów, to były one znacznie bardziej obrzydliwe i niemoralne niż jego sposób prowadzenia się.
Odpowiedz
#5
Z grubsza powtarza brednie po innym "historyku" księdzu Guzie. Guz dostał w końcu zakaz wypowiadania się na temat Lutra.

Na przykład Luter nie był rozpustnikiem. Jest znany z wierności swojej żonie, Katarzynie, byłej zakonnicy, której pomógł uciec z zakonu.

Wypić owszem lubił. I opowiadać głupoty o Żydach też lubił.

https://histmag.org/Filmowy-pamflet-na-M...auna-16262
Odpowiedz
#6
X. Guz to akurat faktycznie nawet nie tyle gadał głupoty co wręcz manipulował wykazując tym samym ewidentną złą wolę.
Jednak tego co Luter pisał o Żydach nie klasyfikowałbym jako "głupoty" - to był pierwszy człowiek w historii który pisał wprost, że żydowska rasa jest źródłem zła. Nie religia czy poglądy - rasa.
Odpowiedz
#7
Za Wiki
Luter upatruje w Żydach przyczyny wszystkich nieszczęść, które od stuleci nękają chrześcijan. Określa Żydów jako leniwych i nieuczciwych, pisząc: „[…] zdobyli nas i nasze dobra przez ich przeklętą lichwę […]”[3], po czym dodaje, że taki stan rzeczy czyni z chrześcijan żydowskich niewolników.
Traktat O Żydach i ich kłamstwach zawiera także konkretne postulaty rozprawy z Żydami, streszczające się w siedmiu punktach[4][5][6]:


   „podpalać ich synagogi i szkoły, a co nie da się spalić, na to narzucić ziemi i przysypać, żeby żaden człowiek nie oglądał po wieki ani kamienia, ani szlaki” (daß man ihre Synagoga oder Schule mit Feur anstecke, und was nicht verbrennen will, mit Erden uberhäufe und beschütte, daß kein Mensch ein Stein oder Schlacke davon sehe ewiglich)
   „niszczyć też i burzyć ich domy” (daß man auch ihre Häuser desgleichen zebreche und zerstöre)
   „zabierać im wszystkie ich modlitewniki i Talmudy” (daß man ihnen nehme alle ihre Betbüchlin und Talmudisten)
   „na przyszłość ich rabinom pod karą śmierci zabronić nauczania” (daß man ihren Rabbinnen bei Leib und Leben verbiete, hinfurt zu lehren)
   „całkowicie odebrać żydom prawo do glejtów ochronnych” (daß man den Jüden das Geleit und Straße ganz und gar aufhebe)
   „zakazać im lichwy […] oraz skonfiskować wszelką gotówkę, klejnoty, złoto i srebro” (daß man ihnen den Wucher verbiete […] und nehme ihnen alle Baarschaft und Kleinod an Silber und Gold, und lege es beseit zu verwahren)
   „zmusić do zarabiania na chleb w pocie czoła” (daß man […] lasse sie ihr Brod verdienen im Schweiß der Nasen).


To są postulaty chrześcijanina?

Na takich podstawach rodzi się nazizm...
Odpowiedz
#8
@Gerald

Luter odpowiedział tylko na zapotrzebowanie społeczne. Antysemityzm w Niemczech był już obecny od dawna Luter tylko wykorzystał fakt nienawiści do Żydów i w ten sposób rekrutował wiernych. To samo robi dziś PiS rekrutując podstawę swojego elektoratu wśród odpowiednich "wiernych".
Odpowiedz
#9
Problem w tym, że wypominanie tego akurat Lutrowi ignoruje fakt, że takie nastawienie było wtedy dość powszechne w całej Europie.

Kiedy ksiądz wysuwa argument, zapomina np., że trochę wcześniej jego własny św. Jan Kapistran osobiście prowadził tłum do mordów na Żydach we Wrocławiu. Zamordowali tam kilkadziesiąt osób, a resztę wygnali z domów i odebrali im siłą dzieci, aby potem je wychować na katolików.

To oczywiście w żaden sposób nie usprawiedliwia Lutra. Ale hipokryzją jest wypominanie tego akurat przez katolickiego księdza.
Odpowiedz
#10
Cytat:To oczywiście w żaden sposób nie usprawiedliwia Lutra. Ale hipokryzją jest wypominanie tego akurat przez katolickiego księdza.
O!
Dlatego ja mam taką metodę: kiedy protestanci i katolicy wypominają sobie wzajemnie zbrodnie to ja przyznaję rację i jednym i drugim a do tego oskarżam obie strony o hipokryzję. Tongue
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości