Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Jak rozpoznać sekty
#1
Cechy sekty to m.in:

- Charyzmatyczny przywódca i lider, którego należy się słuchać. Nazywa się go mistrzem, prorokiem, guru. Przywódca sekty jest ponad jej zasadami.
- Wykorzystywanie w obrębie sekty technik manipulacyjnych w odniesieniu do jej słabszych członków. Kłamstwa, sugestie, hipnoza, tzw. „pranie mózgu” są tutaj bardzo popularne.
- Fanatyczne oraz frenetyczne próby utrzymania sekty i swoich idei. Członkowie sekty są całkowicie przekonani o prawdziwości swojego postępowania. Inni są w błędzie, świat zewnętrzny zostaje całkowicie potępiony. Tylko członkowie sekty mają „tajemną” wiedzę i moc poznania i mogą zostać „zbawieni” lub „uratowani”.
-Sposobem na przejawy krytycznego myślenia i wątpliwości jest tzw. autocenzura myślenia. Polega ona na takim oddziaływaniu grupy, że z czasem członkowie sekt przekonują się, że indywidualizm w myśleniu nie jest pożądany. Ofiary stopniowo tracą zdolność do niezależnego myślenia, decydowania i świadomego zgadzania się.

Jednym ze sposobów manipulacji jest tzw. 'blokada negatywnego myślenia'. Oznacza ona ni mniej ni więcej tylko próbę wymuszenia na członkach zakazu mówienia krytycznych uwag, zauważania negatywnych wzorców itd. Wolno mówić tylko pozytywne rzeczy. W ten sposób tworzy się samo napędzający mechanizm, w którym członkowie grupy jednocześnie wzajemnie utwierdzają się, że w ich wspólnocie jest wszystko dobrze, a zarazem wywierają presję, aby osoby krytycznie odnoszące się do sekty w jakiś sposób uciszyć.

Znacie jakieś grupy w swoim otoczeniu które tak działają?
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości